Arı Ürünlerimiz

Dondurulmuş polen, kurutulmuş polen, süzme bal, petek bal > Bak: ARI ÜRÜNLERİMİZ - Petek bal nasıl yenir? Polen nasıl yenir? > Bak: TÜKETİCİ KÖŞESİ - Ahmetler Köyü Deyince> Bak: YÖREMİZİ TANIYALIM - Polen tuzaklı kovan yapımı Bak: ARICILIKTA YENİ UYGULAMALAR
YÖREMİZİ TANIYALIM

Ahmetler Köyü Deyince

Ahmetler’de doğup büyüyenler, Ahmetler’de yaşayanlar Ahmetler’i tanır. Ama Ahmetler’den çıkıp yurdun dört bir yanına, hatta dünyanın dört bir yanına dağılmış Ahmetler kökenli kardeşlerimizin, gençlerimizin çocukları Ahmetler’i tanıyor mu?
Ahmetler dışında bizi tanıyan arkadaşlarımıza köyümüzü tanıtmak istesek nelerden söz etmek gerekirdi? Nereleri görmesini isterdik? Neleri bilmesinin isterdik?
Bu gün Ahmetler deyince ne gelir aklımıza?
Dünden kalan ne var aklımızda, anılarımızda Ahmetler ile ilgili?
Ahmetler ile ilgili yakın geçmişte gözlemlerini yazan ilk yabancı ünlü mağaracı Franz Lindenmayr’ın gözlemleri, düşünceleri nelerdir?
Ahmetler.Net sitesinde Ahmetler ile ilgili bir hayli yazı ve resim yayınlandı ve köyümüz tanıtıldı. Ben burada köyümüzün görülmeye değer yerlerini resimlerle destekleyerek anlatmaya çalışacağım. Eksiklerimiz, kusurlarımız olursa affola. Uyarılarınız olursa eksilerimizi tamamlar; yanlışlarımızı düzeltiriz.

..........................
Kara Üzüm Pekmezi Nasıl Sıkılır?
Köyümüz iklimi her çeşit meyve ve sebzeyi yetiştirmeye elverişli. Köyümüzde eskiden ekilmiş bağlarımızda yetişen üzümlerin bir kısmı sofralarımızda tüketilir.
Bir kısmı pazarda satılır.
Bir kısmı kurutulup kuru üzüm olarak tüketilir.
Geri kalan çok kısmı da pekmez sıkarak değerlendirilir.
Köyümüz üzümlerinin çoğu kara üzümdür. Kara üzüm pekmezi çok besleyici ve yararlı bir besindir.
Kara üzüm pekmezinin faydaları ile ilgili birçok kaynakta yazılar vardır. Bunlardan birini yazımızın sonuna ekliyorum.
..............................................

Kekik Yağı Nasıl Sıkılır?

Çocukluğumda elimizi, parmağımızı bıçak kesince hemen temiz bir beze kekikyağı damlatıp kesik yerin üzerini sarardık. Kesik yer iltihap kapmadan kısa zamanda iyileşirdi. Bizim köyde soğuk algınlığına karşı sırt ve göğüs kekik yağı ile ovulur, bir de kekikli çay içilir, hastalık kolay atlatılır.
Kekik, etlere, balıklara, köftelere, çorbalara hoş bir lezzet veren güzel kokulu bir bitkidir. Kekik çayı, soğuk algınlığına, boğaz ağrısına çok iyi gelir. Kekik çayı emzikli anneler için de çok faydalıdır. Kekikte bulunan «timol» tabii antibiyotiktir. Kekik yağı, vücut içinde safra artırıcı, kurt düşürücü ve ağrı dindirici, vücut dışında ise antiseptik olarak kullanılır.
 Devamını Oku>
.....................................
Gebece Köyü'nde bir nişan Töreni
17 Şubat 2013 tarininde bir nişan töreni için komşu köy Gebece'ye gittik. Hem hayırlı bir işi paylaştık, hem de komşu köy hakkında bazı bilmediklerimizi öğrendik.
Yöremizi tanıyalım bölümünde fırsat buldukça köyümüze komşu köyleri de tanıtmak istiyoruz. Gebece köyündeki bir nişan töreni nedeniyle Gebece'ye gidip geldik. Bu vesileyle Gebece hakkında bazı öğrendiklerimizi, gördüklerimizi burada paylaşıyoruz. Zaman içerisinde elimize geçen yeni bilgileri de buraya ekleyip sizlerle paylaşmayı düşünüyoruz.

Devamını oku>
........................................

Gençler Köyünde Tarım

Komşumuz Gençler Köyünde tarım uygulamaları Çiftçi Tv. de tanıtılmış ve bir video yayınlanmış. Bu tanıtım videosunu burada paylaşıyor, komşularımıza "kolay gelsin!" diyoruz.