Arı Ürünlerimiz

Dondurulmuş polen, kurutulmuş polen, süzme bal, petek bal > Bak: ARI ÜRÜNLERİMİZ - Petek bal nasıl yenir? Polen nasıl yenir? > Bak: TÜKETİCİ KÖŞESİ - Ahmetler Köyü Deyince> Bak: YÖREMİZİ TANIYALIM - Polen tuzaklı kovan yapımı Bak: ARICILIKTA YENİ UYGULAMALAR
28 Şubat 2012 Salı

Arıların İlkbahar Bakımı ve Oksalik Asit Uygulaması
Arıların İlkbahar Bakımı ve Oksalik Asit Uygulaması
Günümüzde her alanda olduğu gibi arıcılıkta da bazı yenilikler ve gelişmeler olmaktadır. Arıcılarımız bu yenilikleri bilip uygulayabilirse ürün verimliliğini artırabilir. Arıların sonbahar ve ilkbahardaki bakımları önemlidir. Verimliliği artırabilmek için yapılacak işlerden birisi de varova ilaçlamasıdır. Arıcılarımız varova mücadelesinde çeşitli ilaçlar kullanmaktadırlar. Bunlardan bir kısmı kalıntı bırakmakta ve zamanında kullanılmazsa insan sağlığı için zararlıdır. Bazı organik asit kökenli ilaçlar ise kalıntı bırakmamakta ve insan sağlığı için zararlı değildir. Son zamanlarda oksalik asit, formik asit, timol gibi organik kökenli asitlerin varova ilaçlamasında kullanılması artış göstermiştir. Bu sevindirici bir durumdur. Ayrıca organik kökenli asitlerden yapılan ilaçlara varova akarı bağışıklık da kazanamamaktadır. Bu yazımda oksalik asit damlatma yöntemini tanıtmaya çalışacağım.
Kışın Akdeniz bölgesinde havalar uygun giderse ana arılar yumurtayı kesmiyor. Onun için varova mücadelesinde başarılı olmak zor. Ancak havaların çok soğuk olduğu günlerde yumurta ve yavru azalıyor. Sanırım bu günlerde yumurta ve yavru azaldı.1 Şubat günü arıların yanına varınca arıların hiç uçmadığını gördüm. Arkadaki su birikintisini görünce durumu anladım. Suyun üstü buz donmuştu. Arıların hepsi içerideydi. Kovan önlerine baktım anormal bir durum yoktu."Ustaların oksalik asit için tarif ettikleri gün bu gün olsa gerek." dedim kendi kendime. "Sanırsam benim arılar bu gün kış salkımına girmiş (!)"Bir hafta öncesi 10 arıda bir deneme yapmıştım. Olumsuz bir sonuç görmedim. Hemen gerekli karışımı hazırlayıp arıların tamamına oksalik asit damlaması yaptım. Mantık, asitli bileşiğin bütün arılara bulaşması ise tam zamanında oldu. Damlatma yaptığım sürede fazla dışarı çıkan olmadı.Güzün arılara şurup vererek hem kışlık yiyeceğini stoklamasını, hem de kışa genç ve kalabalık nüfusla girmesini sağlamıştım. Varova ilaçlamasından sonra arıların bazılarını daraltıp bölmüştüm. Ama arısı 10 çıta görünen ve kapanmamış balları olanları 10 çıtada bırakmıştım. Bu daraltılmamış arıların yoğunluğu azalmış, kapanmamış petekler boşalmış. Kovanlar hazır açılmışken bu boş petekleri de alıp kovanları daraltıp böldüm. Hazır kovanlar açılmışken dondurulmuş polenden yaptığım polen hamurundan ve ayrıca bal ile pudra şekerinden yaptığım kekten çerçevelerin üzerine koydum. Kekin etkisiyle olsa gerek bazı arılardan dışarı çıkanlar oldu ama fazla durmayıp içeri girdiler.Varova ilaçlaması, kovanları daraltıp sıkıştırma, kek verme, çiçektozu hamuru verme...Şimdilik üstüme düşeni yaptım sanırsam. Gerisi arılara kaldı. Şubat 15 ten sonra da durum uygun olursa sıvı besleme gündeme gelir.
Benim de uyguladığım oksalik asit damlatma uygulaması ile ilgili bir açıklama alıntısını aşağıya ekliyorum:

VAROA İLE MÜCADELEDE OKSALİK ASİT UYGULAMSINDA PÜF NOKTALAR
Yazar Devrim Oskay
Pazar, 15 Ekim 2006
Günümüzde Varroa ile mücadelede bir çok kimyasal ve kültürel teknik kulanılmaktadır. Bunlardan biride Varroa ile mücadelede Oksalik asit (Oxalic acid) kullanımıdır. Oksalik asit bir çok alanda çeşitli amaçlar için kullanılan bir maddedir. Bu yüzden karşımıza çeşitli formüllerle çıkabilir. Arıcılarımız bal arısı kolonilerinde Varroa mücadelesi için hangi Oksalik asiti, nasıl kullanmalıdır ? Kulanılacak oksalik asit OXALIC ACID DIHYDRATE (Oxalic-2-hydrate) isminde olmalıdır. Formülü (C2H2O4*2H2O ) dur. Üzerinde waterfree Oxalic yazan ürün KULLANILMAMALIDIR.
Solovenya'da 2001 de yapılan bir araştırmada, eylül ayında kolonide kapalı gözlü kuluçkanın bulunduğu zamanda yapılan oxsalik asit uygulamasında %37 düzeyinde varroa ölümü olmuş. Ekim ve kasım aylarında yapılan uygulamlarda ise % 97 oranında varroa ölümü gözlenmiştir. Bu yüzden, oksalik asit uygulamsı kolonilerde kapalı gözlü kuluşkanın olmadığı dönemlerde yapılmalıdır.
Kullanımı 75 gr Oksalik asit + 1 litre su +1 kg toz şeker. Bu 1.66 litre solüsyon yapar. Bu miktar solüsyon yaklaşık 50 kovan için yeterlidir. Elde ettiğiniz solüsyonu bir kaç hafta içinde kullanmalısınız.10 çerçeveli arılı bir koloni için 35 ml. kullanınız. Her arılı çerçeve arasına 3.5 ml. şırınga ile damlatma yöntemi uygulanarak verilmelidir. Uygulama kapalı gözlü kuluçkanın en az olduğu dönemler olan İlkbahar ve sonbaharda yapılmalıdır. Sonbaharda bal hasadı yapıldıktan sonra uygulanması gerekir. Uygulama her koloni için haftada bir kez olup 2-3 hafta üstüste yapılabilir.

Oksalik asit ile çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?
Çocukların ulaşamıyacağı yerde saklamalıyız.
Yiğeceklerden ve içeceklerden uzuk tutmalıyız.
Eğer insan tarafından yutulursa zehirlenmeye yada ölüme neden olur.
Teneffüs etme zarara neden olabilir.
Deri tarafından emilirse zarara yol açabilir.
Göze ve deriye direkt temaslarda büyük zarar verebilir.
Solüsyon havalandırması çok iyi olan yerde hazırlanmalı ve kesinlikle solunmamalıdır.
Solüsyon hazırlanırken ve kolonilere uygulama ağnında burun ve ağızı kapatan maske, gözler için gözlük kullanılmalıdır. Vücut üzerinde açık alan bırakılmamalı, plastik eldiven kulanılmalıdır. Ayaklarda bot yada çizme bulunmalıdır. Oksalik asit kulandığınız kıyafetin üzerine sıçrarsa bu kıyafet en kısa sürede, kimyasal teninize temas etmeden üzerinizden çıkarılmalıdır. Bu kıyafetler özenle yıkanılmalıdır.
Oksalik asit yutulması durumunda ilk yardım olarak kişeye bol miktarda su yada süt içirilmelidir. En kısa zamanda hastaneye götürülmelidir. Cilde veya Göze temaz ettiğinde, temas eden bölge 15 dakika süreyle bol suyla yıkanmalı, temiz bandajla kapatılıp, kişi hastaneye götürülmelidir.

s.a arıcı arkadaşlar bügün oksalik asit uygulaması yaptım200 gr toz şeker 35 gr oksalik asit 1lt lik pet şişeye doldurdum şeker le aside önce ılık su ekledim iyice karıştırdıktan sonra 1 lt tamamladım ve yine karıştırdım güçlü arılara 5 mg olarak her çıta arasına damlattım zayıf olan kovanlara 3mg damlattımanladığım hep bu yöndeydi inşallah doğru uygulamışımdır kovan altı sabit olduğu için bakma şansım olmadı
***
Başka bir alıntı:
http://www.aricilik.gen.tr/index.php/topic,5596.30.html

Halil Bilen:
40 gr. oksalik asit...400 gr. şeker...1 litrelik pet şişeye...Üstüne ılık su...Çalkalayın - çözünsünler...Salkımdaki arıda...Her diske şırınga ile 4-5 cc...3 diskten aşağıda gücü olanlara yapmayın...
Mecbur kalınırsa...Damlatma uygulamasında yavrulu dönemde yapılan çalışmalarda %37 başarı oranı yakalanmış...Yavrusuz dönemde ise %97 başarı oranı...Böyle olunca yavrusuz dönem için tek çare arının yavruyu kesip salkıma girmeye başladığı günler...Arı salkımda olunca verilen asidin birbirlerine bulaştırmaları daha kolaylaşıyor ama ben arı salkımda olsun ama az da olsa hava çok soğuk olmasın diyebilirim...Mesela ne günler var böyle...Hava fena değil, tek tük arı uçuyor ama arıya baktığınızda salkımda...Neden damlatma bir kez öneriliyor? Zaten yavrusuz dönemde yapıldığında %97 başarı oranı yakalandığına göre...Üstelik oksalik damlatmada arıların temizleme davranışı aksadığında kadro kayıpları yaşanabiliyor.Sonbaharda yapılma sebebi de çok net aslında...Yavrusuzluk yanında balda bıraktığı tat kalıntısı...Bahara kadar ve yoğun bal akımı ile o tat kalıntısı sönümleniyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder